Wernisaż wystawy malarstwa Kazimierza Soćko | 2 czerwca

Wernisaż wystawy malarstwa Kazimierza Soćko


2 czerwca o godzinie 18.00


Twierdza Boyen, Stajnia z Wozownią


 
2 czerwca w Stajni z Wozownią giżyckiej Twierdzy Boyen odbędzie się wernisaży wystawy malarstwa Kazimierza Soćko. Kazimierz Czesław Soćko jest bardzo aktywnym twórcą. Jak sam mówi: ,,maluje niemal codziennie”. Obok portretów i scen rodzajowych częstym motywem dzieł Kazimierza Czesława Soćko są konie. Artysta nie ukrywa fascynacji tymi zwierzętami. Ów, jeden z najtrudniejszych pod kątem uchwycenia budowy anatomicznej, temat uważa za szczególnie ważny dla prezentacji umiejętności technicznych. Na szczególną uwagę zasługuje w tym miejscu cykl wykonany na drewnie, nie tylko ze względu na kunszt artystyczny, lecz poprzez dbałość o szczegóły – do podobrazi przytwierdzone zostały historyczne podkowy. Wystawa jest współfinansowana z budżetu miasta Giżycka.
 
Kazimierz Czesław Soćko:
,,Z malarstwem jestem związany od najmłodszych lat”
Kazimierz Czesław Soćko urodził się 20 kwietnia 1959 r. w Łukowie. Z malarstwem jak artysta podkreślił: ,,[…] związany jest od najmłodszych lat”. Ta początkowo dziecięca pasja sprawiła, że już na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku jego twórczośćzostała doceniona oraz prezentowana na wystawach.
 
,,myślami zawsze byłem ze sztuką”
Po początkowych sukcesach, ze względów osobistych, Kazimierz Czesław Soćko zaprzestał tworzenia na ponad 30 lat. W okresie tym mimo, iż nie malował, nieprzerwanie pogłębiał wiedzę o sztuce – czytając książki, zwiedzając liczne europejskie muzea oraz galerie. Podróże te pozwoliły mu na poznanie warsztatu najwybitniejszych artystów światowych, co ma dziś ogromny wpływ na styl jego prac.
 
,,powróciłem do malarstwa 7 lat temu”
2014 rok był dla artysty przełomowy – po niemal trzech dekadach powrócił do sztalugi. Doświadczenia teoretyczne, w pozornie beztwórczym okresie, okazały się kluczowe. Pogłębiły bowiem wrażliwość artystyczną i rozwinęły potencjał artystyczny.
 
,,ciągle wracam do realizmu”
Słowa powyższe w pełni oddają dominujący charakter prac Kazimierza Czesława Soćko. Styl ten jest artyście najbliższy, mimo że jak przyznaje, próbował tworzyć w różnych nurtach. Drobiazgowość i dbałość stanowią charakterystyczne cechy jego przedstawień. Cześć dzieł, zwłaszcza portretowych, osadzona jest na płasko potraktowanym tle. Zabieg ten, pozornie odrealniający, w rzeczywistości uwypukla prezentowane postacie – tak, iż zdają się one stanowić fragment wyciętych zdjęć.
W twórczości malarza możemy zauważyć również subtelne nawiązania do dzieł artystów północnych. Echo tych inspiracji widoczne jest w portretach oraz scenach rodzajowych – ujęciach na pozór prywatnych, intymnych, do których widz zdaje się zaglądać niczym przez otwarte okno, twarzach ukazujących migawkowo uchwycone emocje.
Obecnie Kazimierz Czesław Soćko jest bardzo aktywnym twórcą. Jak sam mówi: ,,maluje niemal codziennie”. Bierze aktywny udział w międzynarodowych plenerach. W 2020 roku został przyjęty do ZPAP. Zapał ten owocuje licznymi wystawami zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.