Twarda miłość

Twarda miłość
  • Kiedy

    28 Maja 2026 ● 18:00

    28 Maja 2026● 20:00

  • Gdzie

    ulica: Konarskiego
    Nr domu: 8
    11-500 Giżycko
    Miejsce: Giżyckie Centrum Kultury

  • Wstęp

    Wejściówki – cegiełki na rzecz Kingi Płatosz

  • Organizator

    Giżyckie Centrum Kultury

Giżyckie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy spektakl – „Twarda miłość” Olsztyńskiego Teatru Głuchych. Spektakl odbędzie się 28 maja o godzinie 18:00 w sali widowiskowej GCK (wejście od ul. Mickiewicza). Na spektakl obowiązują wejściówki – cegiełki na rzecz Kingi Płatosz, w ramach akcji charytatywnej pod patronatem Burmistrz Giżycka – Ewy Ostrowskiej. 

Po wejściówki zapraszamy od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:30 – 15:30 oraz w weekendy (piątek – niedziela) w godzinach seansów Kina Nowa FALA

 

„Twarda Miłość” Olsztyński Teatr Głuchych
czas trwania: 1,5 godziny


Czy muszę rozumieć, żeby kochać?
Olsztyński Teatr Głuchych zaprasza na spektakl „Twarda miłość”, który porusza temat relacji międzypokoleniowych w rodzinach dwukulturowych i dwujęzycznych – takich, w których część osób jest słysząca i porozumiewa się fonicznie, a część to osoby g/Głuche komunikujące się w Polskim Języku Migowym.

Spektakl opiera się na doświadczeniach i historiach osób wychowujących się lub żyjących w rodzinach łączących te dwa sposoby funkcjonowania i komunikacji. To opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, o codziennych wyzwaniach oraz o tym, jak różnice językowe i kulturowe wpływają na relacje bliskich sobie osób.

Scenariusz został przygotowany na podstawie ośmiu rozmów i wywiadów z osobami, które doświadczają takiej dwukulturowej sytuacji rodzinnej. W spektaklu występują w relacji siostrzanej dwie aktorki – słysząca i Głucha, nadając historii autentyczny charakter.

 

Spektakl wykonywany jest w dwóch językach: polskim języku fonicznym oraz Polskim Języku Migowym, dzięki czemu jest w pełni dostępny zarówno dla osób słyszących, jak i g/Głuchych.

 

Realizatorzy:
• Natalia Świniarska: reżyserka, aktorka
• Aleksandra Maria Lipska: aktorka
• Romuald Orzeł: aktor
• Michalina Sadokierska: współpraca przy wideo
• Agata Zielińska: reżyseria filmu
• Mateusz Naumowicz: zdjęcia i trailer
• Piotr Banaszek: muzyka
• Aldona Demianiuk- Fojut: konsultacje choreograficzne

Premiera spektaklu odbyła się 20 grudnia 2025 roku w Olsztynie.
Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Olsztyński Teatr Głuchych jest młodą formą, która powstała na podwalinach historii olsztyńskich g/Głuchych a mianowicie historii Pantomimy Olsztyńskiej. Nasza grupa powstała z potrzeby kontynuowania tradycji teatralnej olsztyńskich g/Głuchych oraz potrzeby mówienia własnym głosem, o własnej sprawie i na własną odpowiedzialność.
Pragniemy również pokazywać bogactwo kultury g/Głuchych, języka migowego oraz wskazywać na możliwości performatywne wizualno- przestrzennej formy komunikacji. Zależy nam również na szerzeniu wiedzy o osobach g/Głuchych, pogłębianiu świadomości społeczeństwa na temat środowiska osób niesłyszących, zwiększaniu dostępności do dóbr kultury oraz wyrównaniu szans. Teatr obecnie w swoim repertuarze ma cztery spektakle i koncert.


Pierwszym z nich jest spektakl „Moje ręce krzyczą”, który jest głosem osób należących do środowiska g/Głuchych, a swoją premierę miał 25 maja 2023 roku.
Drugi spektakl „Ciało obrazowanie” miał swoją premierę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie 5 grudnia 2023 roku. Powstał w technice Visual Vernacular, która w związku z ruchową formą ekspresji przynależy do środowiska twórców niesłyszących.


Kolejnymi dwoma spektaklami są działania stworzone we współpracy z aktorką, pieśniarką i pedagożką teatru Martą Andrzejczyk: „Legendy warmińskie” performens w formule teatru Kamishibai z elementami muzycznymi w języku polskim fonicznym i PJM (premiera w Olsztyńskim Teatrze Lalek w 2025 roku) oraz muzyczny performens „Szczera” w formule teatru opowieści w języku polskim fonicznym i PJM (2025).


Najnowszym działaniem jest koncert „W dwóch językach polskich. Muzyka Ciał. Rytm” w polskim języku fonicznym i PJM.
Olsztyński Teatr Głuchych prowadzi również działalność edukacyjną oferując warsztaty teatralne obejmujące performatywną pracę z ciałem, gestem i językiem migowym (w tym poezję migową, Visual Vernacular czy śpiew w PJM): warsztaty teatralne dla integracyjnej grupy osób słyszących i g/Głuchych w ramach „Sztuka bez granic” w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (2025), warsztaty z performatywnej pracy ciałem z językiem migowym w Teatrze Węgajty (2025), Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu (2025) oraz Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem (2025) a także lekcje języka migowego i kultury Głuchych w Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie (2025). Poza tym Olsztyński Teatr Głuchych był partnerem w organizacji wystawy poświęconej dorobki Pantomimy Olsztyńskiej wraz z warsztatami, panelami dyskusyjnymi i performensem: „Pantomima Olsztyńska oczami Głuchych aktorów” w Galerii Amfilada w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie w 2025 roku.

 

 

 

2 postaci, na przedzie młoda kobieta, której postać z tłu delikatnie zasłania oczy

 

Plan dalszy: czarno-białą twarz, prawdopodobnie starszego mężczyzny. Na pierwszym planie dwie lalki, trzymane w rękach przez postaci poza planem.